خانه هوشمند که در قرن 21 با نامهای Intelligent House یا Smart Home  شناخته شده است در واقع خانه ای است که نسبت به شرایط و همچنین سناریو های تعریف شده توسط صاحب خانه و کاربر عملیات های مختلفی را انجام می دهد. بدلیل دارا بودن یک هوش مصنوعی، ساختمان هوشمند می تواند عکس العمل های گوناگونی از خود نشان دهد. همچنین برخی از کارها به صورت اتوماتیک توسط همین هوش مصنوعی انجام می شود. طراحی خانه هوشمند در جهت کاهش مصرف برق، افزایش ایمنی در برابر سرقت و آتش سوزی و … و همچنین برای راحتی و آسایش افراد ساکن انجام می شود. خانه هوشمند توسط سیستمی به نام BMS  یا سیستم مدیریت ساختمان انجام می شود. می توان از یک محیط کوچک مانند خانه هوشمند تا یک محیط بزرگ تجاری و مسکونی را به این سیستم مجهز کرد. زمان آن فرا رسیده تا با استفاده از این سیستم سطح استاندارد اجرای برق پروژه ها را تغییر و کیفیت آنرا افزایش دهیم.

کاهش مصرف انرژی تنها راه نجات از خطر

در چند سال اخیر مصرف انرژی روز به روز در حال افزایش است. بعد از بحران های به وجود آمده در اوایل قرن گذشته میلادی قیمت انرژی افزایش پیدا کرد که این روند مصرف انرژی در کشور هایی که از نفت خام بی بهره بودند را با تغییر همراه کرد. بنا به دلایل ذکر شده این کشور ها همیشه به دنبال راهکاری هستند که بتوان مصرف انرژی را کاهش داد و استفاده بهتری از انرژی داشت.

تاکنون در این زمینه در داخل کشور نیز فعالیت های موثری صورت گرفته است. البته با تمام این فعالیت ها همچنان برای گسترش در این زمینه فضاهای بسیاری وجود دارد که می توان با پیاده سازی این سیستم ها در مصرف برق و بهبود الگوی مصرف و استفاده بهینه از انرژی نتایج بسیار خوبی کسب کرد.

برای تحقق این اهداف تمامی افراد چه تولید کننده و چه مصرف کننده باید الگوی مصرف خود را تغییر دهند. برای اینکه این مسیر میسر باشد مصرف کنندگان باید از الگوی مصرف انرژی خود اطلاع داشته باشند تا بتوانند آن را کنترل کنند. در کشور ما با توجه به اینکه بخش ساختمان یک سوم انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص داده است باید در این بخش به این سیستم ها بیشتر توجه کرد، لذا در این مقاله به این بخش بیشتر توجه می شود.

تعریف خانه هوشمند

خانه هوشمند، خانه ای است که کلیه فعالیت های آن توسط یک سیستم و یک مجموعه کنترل می شود.این مجموعه توانایی کنترل سیستم روشنایی، سیستم کنترل ورود و خروج، سیستم های ایمنی بر عهده دارد و در نتیجه ی آنالیز الگوی مصرف هر کدام از این موارد می توان از الگو و مقدار مصرف انرژی اطلاعات کافی به دست آورد. این موارد نامبرده در ارتباط با یکدیگر به طور منظم فعالیت می کنند. تعریف کلی این سیستم این سات که یک خانه هوشمند، خانه ای است که در بردارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه بوسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سیستمها ، ساختار ، سرویسها و مدیریت و رابطه میان آنهاست . فرآیند کنترل در خانه هوشمند از طریق سیستمهای کنترلی انجام میشود که خود هوشمندانه عمل کرده و همواره در ارتباط مستقیم و تعامل با یکدیگرند و در نهایت تأمین کننده نیاز کاربر و طراح در رسیدن به هدف ایجاد ساختمان هوشمند هستند .

سیستم هایی که در یک خانه هوشمند به کار برده می شود. همچون:

 سیستم مدیریت ساختمان Building management system :

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگیری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده آل ، همراه با مصرف انرژی بهینه در ساختمان پدید آورد. هدف اصلی از سیستم BMS  در یک ساختمان ذخیره سازی انرژی و مصرف صحیح و بهینه از امکانات است ، که نتیجه این هدف علاوه بر ذخیره سازی انرژی ، بازگشت سرمایه اولیه که صرف اجرای BMS شده است میگردد.

سیستم اتوماتیک سازی ساختمانBas :Automatic system  Building   :

با استفاده از سیستم اتوماتیک سازی ساختمان میتوان از راه دورخانه را کنترل کرد.

چه وسایل و تجهیزاتی قابل کنترل هستند؟

در یک خانه هوشمند می توان سیستم روشنایی، سیستم ایمنی، درب و پنجره، کرکره و سایه بان، سیستم های سرگرمی ساختمان، آیفون تصویری، سیستم آبیاری خودکار، کنترل تاسیسات استخر، سونا، جکوزی، سیستم های ارتباطی و اینترنتی، وسائل الکتریکی ساختمان و … را کنترل و آنالیز کرد. این سیتم ها را می توان از راه دور نیز کنترل کرد.