بسیاری از افراد هنوز شناخت کافی نسبت به کلید و پریز هوشمند ندارند و تنها از کلید و پریز های سنتی اطلاع دارند  و از آن ها استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد کلید و پریز هوشمند صحبت کرده و مزایای آن را مرور کنیم.

یک کلید هوشمند همچنان عملیات روشن و خاموش کردن چراغ ها را انجام می دهد ولی با امکانات بیشتر که به اتوماسیون سازی خانه بسیار کمک میکند.

کلید و پریز هوشمند دقیقا می توانند جای کلید و پریز سنتی قرار بگیرند و نیازی به جاگذاری جدید ندارند.اما:

  • آن ها م یتوانند خود و یا به کمک یک سیم کشی به اینترنت متصل شوند. این عمل باعث میشه که این کلید ها هوشمند شوند و امکانات زیادی برای افراد فراهم کنند. به عنوان مثال می توان با صدا و یا نرم افزار موبایل آن ها را کنترل کرد.
  • طراحی آن ها بسیار پیچیده تر از کلید و پریز سنتی هستند. در بعضی از مدل های کلید های بیشتری برای کنترل بیشتر دارند. و در بعضی از مدل ها سنسور های اضافی و تنظیم کننده نور وجود دارد.

مزایای استفاده از کلید و پریز هوشمند

برای شناخت بیشتر نحوه کاراین تجهیزات و اینکه آیا برای ما مناسب است یا نه اجازه دهید در ادامه به چند مورد از مزیت آن ها اشاره کنیم.

کنترل به کمک نرم افزار موبایل و از راه دور

کلید و پریز هوشمند معمولا بسته به برند آن ها همراه با نرم افزار مربوطه عرضه می شوند. افراد می توانند به کمک این نرم افزار و از راه دور سیستم روشنایی را کنترل کنند. این بدین معنی است که نیازی به استفاده فیزیکی از خود کلید و پریز هوشمند نیست. برای مثال اگر در تعطیلات به سر می برید. می توانید برای عدم آگاهی افراد از نبود شما در طول شب یک چراغ را روشن کنید و صبح دوباره خاموش کنید تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.

تنظیم شدت نور تابشی از چراغ ها

به کمک این سیستم می توانید مقدار تابش چراغ ها را تنظیم کنید تا به مقدار مورد دلخواه و مورد نیاز برسد. در مدل های پیشرفته تر با توجه به نور روز این چراغ ها به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند.

قابلیت برنامه ریزی کلید و پریز هوشمند

بیشتر کلیدهای هوشمند قابلیت برنامه ریزی سیستم روشنایی را دارند. با این عمل در مصرف برق بسیار صرفه جویی می شود. می توان برنامه ریز کرد به محض ورورد شما به داخل خانه یا محیط چراغ ها روشن شوند. و یا برای مسافرت طوری سیستم روشنایی رو برنامه ریزی کنید که در ساعت های خاص تعدادی لامپ روشن شوند و در ساعت های دیگر خاموش شوند.

سنسور ها

در بعضی از مدل ها سنسور وجود دارد البته تمامی کلید ها و پریز ها دارای سنسور نیستند. دو مدل سنسور به طور متدوا درون این تجهیزات وجود دارد. یکی سنسور حرکتی می باشد که حرکت در محیط را تشخیص می دهد تا در حضور افراد چراغ ها را به طور اتوماتیک روشن و خاموش کند(در اداره ها برای کاهش مصرف برق بسیار کاربرد دارد.) و سنسور تنظیم نور با توجه به روشنایی روز به صورت اتوماتیک.

قابلیت ادغام با یک سیستم هوشمد جامع

کلید هوشمند قابلیت ادغام به یک سیستم هوشمند بزرگتر را دارند. به طوری که می توان لوازم خانگی سیستم صوتی و تصویری و تهویه هوا و غیره را به کمک ابزار های دیگر و کلید و پریز هوشمند کنترل کرد.