با آگاهی بیشتر مردم از مسائل زیست محیطی مانند تغییرات آب و هوا ، بحران انرژی و کاهش منابع غیر تجدید پذیر ، افراد بیشتری در حال گزینش گزینه هایی هستند که برای محیط زیست مفید است. طبق UNEP در سطح جهان ، 40٪ از مصرف سالانه انرژی و حداكثر 30٪ از كل میزان انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به ساختمانهای تجاری می باشد. ساختمان هوشمند بهترین راه حل برای حل این مشکل می باشد و سرمایه گذاری در این بخش موجب افزایش ارزش ساختمان نیز می شود. بزرگترین شرکت ها با توجه به افزایش توجه به محیط زیست سرمایه گذاری عظیمی در این بخش انجام می دهند. اما ساختمان هوشمند به غیر از مدیریت مصرف انرژِ فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می شود

  • ساختمان هوشمند تجاری بر پایه تمرکز بر ساکنین می باشد

ساختمان هوشمند اساساً ساختمانی است  که با ارائه راحتی ، سلامتی بهتر ، امنیت و آسایش ، در حالی که انرژی کمتری مصرف می کندد ، تجربه ساکنین ساختمان را وارد مرحله بهتری می کند. ساختمانها می توانند به لطف جدیدترین فناوریهای ساختمان هوشمند که توسط IoT ، Cloud Computing  و هوش مصنوعی کاربردی ساخته می شوند ، تا حدود 50 درصد در قبض های انرژی و HVAC خود صرفه جویی کند.

به عنوان مثال شرکت هوشمندسازان رایکا به ارائه کارایی عملیاتی در ضمن تجربه بهینه سرنشین معتقد است. راحتی شغلی ساکنین به معنای مدیریت بهینه دما ، روشنایی و رطوبت مطابق با خواسته آن ها است. این روش می تواند علاوه بر حفظ محیط زیست موجب راحتی ساکنین نیز شود.

کیفیت هوای داخلی جنبه مهم دیگری از تجربه ساکنین است. مطالعه ای که توسط دانشگاه های هاروارد و سیراکوز انجام شده است نشان داد که کارکنان در محیط های “سبز” با تهویه بهتر ، پایین بودن سطح CO2 و میزان انتشار آن ، 61٪ بهتر به وظایف خود نسبت به شرایط استاندارد دفتری عمل می کنند. بنابراين ساختمان هوشمند بر تجربه ساکنین متمركز شده و اطمینان حاصل می كند كه راندمان انرژی باعث سلب راحتی و آسایش ساکنین نمی شود.

یک مدیر تأسیسات همیشه در جستجوی راه حل هایی است که بتواند هزینه های عملیاتی ساختمان را کاهش دهد. به عنوان مثال شرکت هوشندسازان رایکا، مدیریت دستی، کنترل روشنایی و تهویه به صورت دستی که یک عملیات بسیار وقت گیر می باشد را با فناوری ساختمان هوشمند به طور کامل از بین می برد. و به مدیران ساختمان این امکان را می دهد که از وقت خود برای سایر موارد استفاده کنند. اتوماسیون و ساختمان هوشمند همچنین احتمال خطای انسانی را کاهش می دهد. ساختمان های هوشمند برای نظارت و مدیریت، آسان تر هستند. برخی از ساختمان های هوشمند همچنین فناوری های وب / موبایل اپ را ارائه می دهند که گزارش های شبانه روزی و زنده را از وضعیت ساختمان به مدیر ارائه می دهند. این فناوری پیشگیرانه هستند و از رسیدگی به امور ساختمان را برای جلوگیری از خرابی پیش بینی می کنند. به عنوان مثال ، کارکنان خدمات از قبل مطلع می شوند تا مسائل مربوط به سرمایش و گرمایش را قبل از وقوع مشکل  بررسی و حل کنند.   تجزیه و تحلیل های موجود از سنسورها به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه کمک می کند.

  • کنترل عالی و آسان سیستم

ساختمان هوشمند برای نظارت و مدیریت بسیار راحت و آسان است زیرا اکثر کنترل های هوشمند بر بستر بی سیم ارائه می شود. این بدان معناست که می توانید با تلفن / رایانه شخصی خود به ساختمان خود دسترسی داشته باشید و آن را کنترل کنید. این امر مدیران را قادر می سازد خدمات تعمیر و نگهداری دقیق تری را بر اساس بینش های حاصل از این گزارش های دقیق ارائه دهند.

از آنجا که اکثر راه حل های هوشمندسازی از سیستم های بی سیم استفاده می کنند ، در نتیجه نصب سریع تر را ارائه می دهند.

نظرسنجی بازنگری تجاری هاروارد در سال 2018 می گوید 66 درصد سازمانهایی که مورد بررسی قرار داده بودند از مدیریت انرژی کارآمد به عنوان محرک اصلی تجارت خود برای سرمایه گذاری در ساختمان هوشمند ان برده اند.