ساخت ساختمان هوشمند برای پارکینگ یکی از پذیرفته ترین و سریعترین راه حل های شهر هوشمند در سراسر جهان است. فرودگاه ها ، دانشگاه ها ، مراکز خرید و پاریکنگ های شهری تنها تعداد معدودی از نهادهایی هستند که شروع به تحقیق در مورد مزایای قابل توجه فناوری پارکینگ خودکار کرده اند. امکان اتصال ، تجزیه و تحلیل و آنالیز داده های جمع آوری شده از دستگاه ها که به عنوان اینترنت اشیاء شناخته می شود، فناوری های هستند که ساختمان هوشمند پارکینگ را ممکن می کند.

مزایای ساختمان هوشمند پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند شامل استفاده از سنسورهای کم هزینه ، داده های آنلاین و برنامه های کاربردی است که به کاربران اجازه می دهد نقاط های خالی پارکینگ و نقاط غیرقابل دسترس را کنترل کنند. هدف این است که به طور اتومات و همچنین پیدا کردن راحت تر فضای خالی در پارکینگ می باشد. برخی راه حل ها شامل خدماتی مانند پرداخت آنلاین هزینه پارکینگ، اعلام زمان پارکینگ به طور خودکار، و حتی جستجوی خودرو در محیط پارینگ، جزو فواید ساختمان هوشمند پارکینگ می باشد. هوشمند سازی پارکینگ برای کاربر و کارفرما بسیار مفید می باشد. در ادامه به برخی از ویژگی های دیگر این نوع پارکینگ ها اشاره می شود:

پارکینگ بهینه سازی شده

کاربران بهترین مکان موجود را در کمترین زمان ممکن پیدا می کنند. پارکینگ به طور منظم پر می شود و محل پارک خودرو برای واحدهای تجاری و اداری به طور بهینه مشخص می شود.

کاهش ترافیک ورود به پارکینگ

با کاهش تردد خودروها برای پیدا کردن جای خالی، ترافیک ورود به پارکینگ کاهش می یابد و افراد سریعتر وارد می شوند و پارک می کنند و راحت تر هم خارج می شوند.

کاهش آلودگی

با سریعتر شدن فرآیند ورود – پارک – خروج در نتیجه بنزین کمتری مصرف شده و در نهایت ساختمان هوشمند پارکینگ هوشمند کاهش آلودگی هوا را به دنبال دارد.

تجربه کاربری پیشرفته تر و راحت تر

پارکینگ هوشمند تجربه کاربری را در چند عمل هماهنگ می کند. ورود-شناسایی نقطه-پارک-پیدا کردن راحت تر ماشین – محاسبه زمان – پرداخت آنلاین – خروج، همه یکپارچه جزیی از روند ورود می باشد.

افزایش در آمد از راه های جدید

صاحبان این نوع پارکینگ با جمع آوری اطلاعات می توانند هزینه مکان پارک فضاهای خاص را افزایش دهند و یا برای افراد پر مراجعه شرایط خاصی در نظر بگیرند و در نتیجه باعث افزایش در آمد جدید به مجموعه شوند.

هماهنگی پرداخت هزینه و درگاه پرداخت

مشتریان پر تکرار می توانند شرایط پرداخت الکترونیکی را جایگزین پرداخت آنلاین کنند، به این ترتیب می توان وفاداری مشتریان را نیز سنجید.

افزایش ایمنی ساختمان هوشمند پارکینگ

با نصب دوربین های مدار بسته و آنالیز محیط به صورت لحظه ای و حسگرهای حساس می توان امنیت خودروها را نیز افزایش داد و به این ترتیب باعث افزایش حجم ورود خودروها به مجموعه شد همچنین وجود این دیوایس ها به جلوگیری از تخلف در پارکینگ و فعالیت مشکوک کمک می کند. دوربین های شناسایی پلاک می توانند فیلم های مربوطه را جمع کنند. در کنار فعالیت ایمنی این حسگرها و دوربین ها میتواندد فضاهای خالی باقیمانده در پارکینگ را به صورت لحظه ای در ورودی پارکینگ به کسانی که قصد ورود دارند نشان دهند.

داده های آنلاین ساختمان هوشمند پارکینگ

با گذشت زمان و جمع آوری داده های کاربران و خودروهای مختلف می توان از فعالیت مجموعهیک گزارش کامل تهیه کرد و براساس آن در آمد های جدید برای مجموعه تعریف کرد. همچنین می توان مشکلات ساختمان را بررسی کرد و اقدام به اصلاح آن نمود.

کاهش هزینه های مدیریتی

با استفاده از این تجهیزات صاحبان کار می توانند در هزینه های مدیریتی که شامل استخدام نیروهای امنیتی و کارمندان به تعداد زیاد، بکاهند. افزایش اعتبار و ارزش مجموعه از دیگر مزایای استفاده از خدمات ساختمان هوشمند در پارکینگ می باشد.

نیاز آینده به ساختمان هوشمند پارکینگ

با توجه به مزیت های بالا، مطمئناً اجرای یک پارکینگ هوشمند برای هر دولت یا شرکت خصوصی در سطوح شهری سرمایه گذاری خوبی خواهد بود. از آنجا که جمعیت رو به رشد و توسعه شهری خود ادامه می دهد ، اجرای یک محیط ساختمان هوشمند پارکینگ می تواند راه حلی برای مشکلات موجود باشد.

شرکت هوشمندسازان رایکا در کنار سال ها تجریه و نمایندگی برندهای معتبر در ایران می تواند در این امر هوشمندسازی پارکینگ به صاحبان کسب و کار مشاوره دهد و در امر اجرا آن ها را یاری کند.