هوشمند سازی خانه با سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند ، شروع بسیار خوبی برای  سیستم خانه هوشمند می باشد. نظارت هوشمندانه بر خانه می تواند دروازه ورود به دنیاس بزرگ هوشمندسازی خانه باشد. سیستم های خانه هوشمند و محصولات مربوط به آن، در حال حاضر مباحث داغ روز هستند. اما بسیاری هنوز اطلاع چندانی ندارند که چگونه و از کجا باید شروع کنند. دلایل بسیاری هستند که ثابت می کند کار با سیستم امنیت خانگی و یا سیستم نظارت خانگی شروع مناسبی است برای ورود به دنیای خانه هوشمند . با گسترش سیستم های هوشمند در جوامع امروز، افراد می توانند به راحتی امنیت و ایمنی خانه خود را فراهم کنند. استفاده از سیستم های هوشمند خانه هوشمند به افراد این امکان را می دهد که رفت و آمد، بحث ایمنی و حفاظتی خانه خود را حتی از راه دور زیر نظر داشته باشد. در ادامه مقاله قصد داریم که انواع این سیستم ها و مزایای هر کدام را بیان کنیم.

 

دوربین های مدار بسته

در هر مسیر و شرایطی که احساس گردد نیاز به کنترل از طریق دوربین می باشد، یک یا چند دوربین مدار بسته تحت شبکه نصب می گردد که امکان چرخش و بزرگنمایی نیز می تواند داشته باشد. مالک خانه هوشمند می تواند هر دوربینی را که مجاز به دیدنش باشد در هر زمان رویت کرده و در صورت لزوم فیلم مربوط به آن را ذخیره نماید. در صورت بروز هر واقعه مهم در خانه، فیلم آن واقعه به صورت خودکار ذخیره می گردد. برخی از معابر و یا راهروها که اهمیت و یا رفت و آمد زیادی دارند و ممکن است نیاز باشد که همیشه در حال فیلم برداری باشند را می توان به صورت تک فریم در فواصل خاص و یا به صورت تمام فریم، فیلم برداری نمود. فیلم های ذخیره شده، توسط نرم افزار خاصی قابل نمایش و انتقال می باشند.

 

سنسورها

سیستم های امنیتی در خانه هوشمند تا حد زیادی وابسته به سنسورها می باشند. که شامل سنسورهای لمسی برای پنجره‌ها و درب ها، سنسورهای حرکتی، سنسورهای ژیروسکوپی، سنسورهای حرارتی و سنسورهای صوتی هستند. در یک سیستم امنیتی، این سنسورها حساس به فعالیت ها هستند ، زمانی که در این فعالیت ها مشکلی پیش می آید به شما هشدار می دهند. در راه اندازی یک خانه هوشمند، همین سنسورها می توانند طوری قابل اجرا شوند تا سایر تجهیزات خانه مانند چراغ ، ترموستات‌های هوشمند و یا سیستم صوتی را به دلخواه کارفرما  کنترل کنند.

 

سیستم کنترل تردد در خانه هوشمند

البته که این سیستم ها برای مکان های با رفت و آمد بسیار زیاد استفاده می شود ولی می توان از این سیستم ها برای نحوه ورود بدون کلید به خانه هوشمند نیز استفاده کرد. این سیستم ها به کاربر اجازه می دهد که با اثر انگشت و یا کارت مخصوص و بدون کلید وارد محیط خانه شوند و دیگر مشکلاتی از قبیل خرابی کلید و گم شدن و یا کپی برداری از آن مرتفع می شود.

 

 

سیستم های حفاظتی

در سمت ایمنی خانه هوشمند می توان از ابزار هایی استفاده کرد که در صورت خطرهای ناشی از نشت گاز و یا آتش سوزی اعلام خطر کند تا پیشگیری شود و با نزدیکترین مراکز امداد رسانی به صورت هوشمند تماس بگیرد. یکی از این سیستم ها سیستم اعلام حریق می باشد.

 

سیستم اعلام حریق در خانه هوشمند

در مدیریت حریق در ساختمان، تشخیص به موقع حریق و محل اصلی بروز آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کلیه مکان های خانه هوشمند بستگی به نوع کاربری هر قسمت، حسگرهایی مربوط به تشخیص دود و حرارت نصب شده که به کنترل کننده محلی آن خانه متصل می باشد.

در صورتیکه هر گونه دودی که نشانگر آتش سوزی باشد، و یا حرارتی که نشانگر حریق است، احساس شود، کنترل کننده محلی آژیری پخش می نماید که نشانگر وقوع حریق می باشد و به نرم افزار مرکزی هم اطلاع می دهد. با آتش نشانی تماس گرفته شده و اطلاع رسانی لازم انجام می گردد. تصاویر صحنه حریق نمایش داده شده و ذخیره می گردد. بر روی مونیتور اصلی نیز محل دقیق وقوع حادثه روی نقشه ساختمان نمایش داده شده و مشخص می گردد. در صورتیکه آن قسمت مجهز به تجهیزات اطفاء حریق باشد و سیستم بر روی کنترل خودکار قرار داشته باشد و یا دستوری از اتاق کنترل دریافت نماید، اطفاء حریق به صورت خودکار انجام و آب پاشها و کپسولهای خودکار منطقه آتش به کار می افتد.

 

مدیریت اتفاقات خاص

در هنگام بروز اتفاقات خاص مانند حمله های قلبی، زورگیری و به طور کلی احساس خطر، هر کنترل کننده محلی مجهز به کلید اعلام خطر بوده که با فشردن آن، آژیر خطر به صدا درآمده و نرم افزار مرکزی با خبر می شود. در صورت نیاز با پلیس یا آتش نشانی ، تماس گرفته شده و تصویر مربوط به واقعه در اتاق کنترل نمایش داده شده و ذخیره می گردد. توسط نرم افزار کنترل مرکزی و بر روی نقشه خانه هوشمند ، محل دقیق اعلام خطر مشخص می گردد و روی صفحه مانیتور اصلی نشان داده می شود.

 

کنترل از راه دور خانه هوشمند

سیستم های خانه هوشمند با فراهم کردن دسترسی همه جانبه به آنها حتی از راه دور، بستر حضور همیشگی ما در محیط کار و خانه مان هستند. می توان تمامی شرایط خانه را به صورت آنلاین از طریق تلفن همراه و یا سیستم دسکتاپ تصاویر را دریافت و مشاهد کرد.