ساختمانی را تصور کنید که زمان نیاز به تعمیر و رسیدگی را به شما یادآوری کند و یا سیستم روشنایی داشته باشد که در هنگام روشنایی روز به طور خودکار عمل می کند. اکنون بنایی را تصور کنید که از ورودی کارمندان استفاده کند تا دمای فضاها را تنظیم کند ، راحتی و بهره وری آنها را به حداکثر برساند. این تازه شروع کارهایی است که نسل بعدی فناوریهای ساختمان هوشمند می توانند انجام دهند، استفاده از اینترنت اشیاء IOT برای ایجاد ساختمان های باهوش تر که هزینه کمتری برای بهره برداری دارند و از راحتی ، جذابیت و بازاریابی بیشتری برخوردار هستند.

ساختمان هوشمند که از کنترل مدیریت هوشمند و راه حل های مدیریت انرژی استفاده می کنند، نه تنها می توانند به طور متوسط 15٪ هزینه را کاهش دهند ، بلکه با ایجاد محیطی که باعث کاهش اتلاف انرژی و کاهش بهره وری کارکنان می شود ، خط اصلی را تقویت می کنند. Memoori، یک شرکت تحقیقاتی ساختمان هوشمند ، تخمین می زند که تا سال 2022 بیش از 3.3 میلیارد دستگاه IoT در ساختمان های اداری تجاری نصب شود ، که سه برابر بیشتر از سال های 2017 است.

چه چیزی باعث می شود مصرف انرژی در یک ساختمان هوشمند بهینه شود ؟

ساختمان هوشمند انرژی از اتصال دیجیتالی برای نظارت ، اتوماسیون و بهینه سازی نحوه استفاده یک ساختمان از انرژی و عملکرد استفاده می کنند. آنها اطلاعات را از سنسورها ، کنترل ها ، کنتورها و نرم افزارهای موجود در ساختمان استخراج می کنند و تا بتوانند ردیابی ، نظارت و تجزیه و تحلیل داده های انرژی را داشته باشند. پیشرفته ترین ساختمان هوشمند به افراد اجازه مانیتورینگ مستقیم اطلاعات مصرف انرژِ را می دهد تا بر اساس آ« برنامه ریزی مصرف انرژِ انجام شود. با استفاده از فناوری هوشمندسازی در ساختمان، مزایای زیر به مجموعه اضافه می شود:

  • با پرداختن به منابع مشترک پسماندهای انرژی، مانند سیستم هایی که در ساختمان های خالی کار می کنند ، سودآوری را افزایش داده و تا سالانه 15٪ در هزینه انرژی صرفه جویی کنید.
  • کاهش ریسک با پاسخگویی در زمان واقعی با افزایش در هزینه های برق که از قیمت گذاری اوج نرخ سود حاصل می شود، ریسک را به حداقل برسانید.
  • اولویت بندی سرمایه گذاری در بخش های مختلف ساختمان هوشمند، به طوری که افراد مسئول می توانند بسنجند که کدام بخش ساختمان از لحاظ اولیت بندی نیاز به سرمایه گذاری بیشتر دارد.

مزایای یک ساختمان هوشمند با مصرف انرژی بهینه شده

در ساختمان هوشمند تجهیزات به طور دائم در حال جمع کردن اطلاعات از اطراف ساختمان هستند. این اطلاعات می تواند به اطلاعات کوچک تر تقسیم شود مانند مصرف انرژی در ساعت های مختلف به چه شکل می باشد. با این اطلاعات ، فن آوری های هوشمند روندها را شناسایی می کنند و از فرصت های بهینه سازی ساختمان پرده برمی دارند – این امکان را به ذینفعان در سراسر فضای کسب و کار می دهد تا تصمیم گیری ها و سرمایه گذاری های را مبتنی برداده و یه صورت آگانه اتخاذ کنند.

مت وایت ، مدیر فروش منطقه ای با OTI گفت: “سیستم هایی که با هم کار می کنند این داده ها و اطلاعاتی را تولید می کنند که می توانیم به صورت کامل و ساده متوجه شویم، ذخیره کنیم و آنالیز کنیم. این اطلاعات م یتواند توسط هرکسی دیده و استفاده شود، اطلاعاتی در مورد سطح مصرف انرژی و سطح سلامت ساختمان هوشمند.”

  • فرصت هایی برای مشارکت کارمندان

هنگامی که داده های انرژی قابل دستیابی می شود، افراد بیشتری در یک سازمان از تأثیر آن مطلع می شوند. کارمندان آگاه احتمالاً نسبت به تأثیر خودشان بر عملکرد انرژی و هزینه ها آگاهی می یابند. Garlock Sealing Technologies ، یک کارخانه تولید خط لوله، اخیراً فناوری ساختمان هوشمند را در ساختمان خود نصب کرده است. Geoghan ، مهندس برق می گوید: “بسیاری از مردم توسط ابزار مدل سازی و پیش بینی از بین رفتند.” وی گفت: “پیشرفت مهم این است که ما به طور متفاوتی به انرژی نگاه می کنیم و چشم اندازهای جدیدی برای ارتباط با افراد بیشتری پیدا می کنیم. اکنون مردم در نهایت اهمیت انرژی و احساس قدرت برای کمک به کنترل هزینه ها را درک می کنند. “

  • فضاهای پاسخگو و پویا

شرایط بهره برداری در یک ساختمان از روز به روز و حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. ساختمانهای هوشمند به سرعت به تغییرات آب و هوا ، اشغال و استفاده از فضا پاسخ می دهند. بنایی تصور کنید که بعد از طوفان بزرگ ، ژنراتورها را به طور خودکار روشن می کند یا اینکه در روزهای گرم ، فضاها را از قبل خنک می کند تا از هزینه های اوج خودداری کند. فن آوری های هوشمند سازی ساختمان همچنین می تواند از راه دور کنترل شود ، به مدیران امکان می دهد تجهیزات و شرایط ساختمان را از هر کارخانه ، بدون توجه به اینکه در آن قرار دارند ، تنظیم کنند.

  • نگهداری پیش بینی شده

سیستم های موجود در ساختمان شما به طور مرتب می توانند دارای عیب های ناشناخته مانند کاهش جریان هوا به دلیل فیلترهای هوای مسدود شده باشند. اگر این گسلها کشف نشوند ، سیستم ها می توانند مقدار قابل توجهی از انرژی را هدر دهند و طول عمر کمتری داشته باشند. ساختمانهای هوشمند بلافاصله این گسلها را تشخیص می دهند ، جزئیات این مسئله را توضیح می دهند و به شما کمک می کنند اولویت بندی کنید تا کدام موضوعات را به اولویت خود معطوف کنید

  • تأثیر قابل اندازه گیری

گاهی اوقات سازمان ها در اندازه گیری مصرف انرژِ و یا مقدار صرفه جویی شده مشکل دارند..به همین دلیل در ساختمان هوشمند سیستم هوشمندسازی ساختتمان به طور آنلاین این اطلاعات را در اختیار افراد می گذارد.

  • فضاهای راحت در ساختمان هوشمند

ساختمانهای هوشمند فضایی سالم تر ، پربارتر و راحت تری برای کارمندان ایجاد می کنند. با کنترل پیشرفته آب و هوا و روشنایی ، ساختمانهای هوشمند می توانند کیفیت هوا در محیط داخلی و زیبایی شناسی روشنایی را بهبود بخشند. طبق یک مطالعه شورای جهانی ساختمان سبز ، افزایش تهویه و کیفیت هوای داخل خانه می تواند 11٪ محصول را بهبود بخشد و با افزایش شرایط روشنایی می توان 23٪ بهره وری را بهبود بخشید.

آیا ساختمان هوشمند ایمن هستند؟

با استفاده از فن آوری های IoT و ارتباط ابر ، نگرانی هایی درباره امنیت وجود دارد. هنگام انتخاب فن آوری های هوشمند سازی ساختمان ، مهم است که فروشندگانی را انتخاب کنید که نشان از تعهد به امنیت سایبر دارند. فن آوری های ایمن باید اقدامات محافظتی مانند حفاظت از اتصال به اینترنت ، محافظت از تجهیزات در محل ، محافظت از اعتبار کاربر و موارد دیگر را داشته باشند.