ما اغلب در بحث هوشمندسازی با عبارات سازگاری تضمین شده و همچنین قابلیت به روزرسانی از جانب انجمن KNX مواجه می شویم. دلیل این امر این است که احتمالاً تنها سیستمی است که اطمینان واقعی را به شما ارائه می دهد که می تواند بدون کثیف کاری و خرابی وسیع سیستم های هوشمندسازی ساختمان هوشمند خود را نصب و به روزرسانی کنید. در این مقاله سعی شده تا اثبات شود که چرا در بحث ساختمان هوشمند KNX  سیستمی برای آینده است.

فناوری هوشمند نمی تواند ثابت بماند: اگر بخواهد به ارزش افزوده خود ادامه دهد ، باید در طول عمر ساختمان تحول پیدا کند. مستاجرین ساختمان هوشمند تجاری ممکن است بخواهند روشی کاملاً جدید برای کار یا نوع تجارت خود تنظیم کنند. ممکن است افراد بخواهند با توجه به هزینه های خود سیستم کنترل انرژی را شخصی سازی و مدیریت کنند. صاحبان ساختمان هوشمند و خانه هوشمند پیرتر می شوند و نیازهای آنها برای زندگی مساعد با گذشت زمان تغییر می یابد یا ممکن است نوزادان جدید متولد بیایند و یا بزرگترها مجبور شوند راه های جدیدی برای زندگی در کنار بچه های بزرگ تر پیدا کنند. در همین حال، فن آوری های جدید به جریان خواهد افتاد و می تواند به راحتی محیط را شخصی سازی کرد.

بررسی زمان و نوع نصب پروژه ساختمان هوشمند بسیار ساده است اما آیا برای 10 یا 20 سال آینده جوابگو است. آیا می توان سناریو های مختلف را به اجرا در آورد. چگونه اطمینان حاصل کنیم که آیا ساختمان قابلیت به روزرسانی دارد؟ آیا هزینه هایش مقرون به صرفه است؟

برای جواب به سوال های مطرح شده ابتدا اجازه دهید شرایط را تعریف کنیم. آینده نگری در بحث هوشمندسازی ساختمان هوشمند به طور کلی به چه معناست ؟ اصلی ترین نیاز ها در این بحث موارد زیر می باشد: برآورده کردن نیازهای شخصی کاربران/اطمینان از به روزرسانی/سادگی تغییر پذیری

برآورده کردن نیازهای شخصی کاربران در ساختمان هوشمند

اولین چالش این است که اطمینان حاصل شود که نصب این سیستم می تواند آرزوهای مشتریان را به استفاده از جدیدترین فناوری ها در زمان عرضه، برآورده سازد. این سیستم ها باید هر آنچه که مشتری و کارفرما و صاحبان خانه نیاز داشته باشند را مرتفع کند. و باید در سال های آینده هم این عمل را انجام دهد و با سیستم های و ابزار های به روزتر هم هماهنگی داشته باشد.

هماهنگ سازی

برای اینکه یک سیستم هوشمند سازی ساختمان هوشمند به روز باشد و در مقابل گذر زمان کاربرد خود را از دست ندهد باید اطمینان حاصل کرد که آیا با ابزار های مختلف هماهنگ می شود. زیرا این امر خیال کاربر را از تولید تجهیزات جدید برای این سیستم راحت می کند. از این رو نتیجه می گیرد که سیستم های اختصاصی – حتی اگر کاملاً به عنوان “استانداردها” تغییر شکل دهند ، از آینده مقاوم نیستند. با KNX اطمینان وجود دارد که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. سازندگان دستگاههای سازگار با KNX بیش از 400 دستگاه از آنها وجود دارد که پروتکل ارتباطات متن باز ایجاد می کند. در عوض ، آنها باید اطمینان حاصل کنند که هر محصول KNX که برای صدور گواهینامه ارائه می دهند با سیستم اصلی سازگار باشند.

سادگی و مقیاس پذیری

تغییرات و به روزرسانی های نصب شده باید ساده باشد. ما در عصری زندگی می کنیم که مشتریان انتظار دارند “وصل و اجرا کنند” ، نه “جایگزین کنید” یعنی کاربران عادت به نصب سریع دارند نه عوض کردن همه چیز برای به روزرسانی سیستم. رویکرد KNX در توزیع اطلاعات و ارسال به دستگاه ها از طریق کابل TP قوی و ارزان قیمت معقول است. اطلاعات بسیار با سرعت از این طریق به سیستم مرکزی ارسال می شود و نویز در شبکه اختلال ایجاد نمی کند. همچنین مشکل امنیتی از بابت هک شدن از طریق سیستم وای فای وجود ندارد. این همه منجر به نتیجه گیری اجتناب ناپذیر می شود که KNX بدون شک بهترین راه حل برای قدیمی نشدن سیستم در کنترل ساختمان های هوشمند است. مشتری یک ساختمان دارد که کار را برای آنها بدون قدیمی شدن ادامه خواهد داد.

وعده های اصلی سیتم KNX  در بحث ساختمان هوشمند به صورت زیر است:

  • تمام دستگاههایی که نصب می کنند طبق برنامه در کنار هم کار خواهند کرد.
  • هر دستگاهی بدون اینکه به کل سیستم تغییر کند ، قابل تعویض یا به روزرسانی است.
  • گسترش و پیکربندی مجدد سیستمها برای تأمین نیاز به تغییر نحوه ساخت و استفاده از ساختمان ، همیشه ممکن خواهد بود