پس از سال ها تلاش و رویا پردازی، هوشمند سازی خانه هوشمند به آرامی اما به طور پیوسته به بخشی از زندگی روزمره در جهان تبدیل می شود. در حقیقت، اعتقاد بر این است که بازار جهانی هوشمند سازی خانه هوشمند تا سال 2020 به 40 میلیارد دلار خواهد رسید.
این مسئله اصلا تعجب آور نیست اگر شما راحتی و سهولت ارائه دستگاههای خانه هوشمند را در نظر بگیرید. از آنجا که این دستگاه های IoT به هم وصل هستند ، مدیریت چندین عملیات آسان تر می شود.
این روزها دستگاه های گسترده ای در خانه هوشمند وجود دارند که توسط IoT کار می کنند. اینها شامل ترموستات ، یخچال ، سیستم های امنیتی و حتی خشک کن و کتری است. با گذشت زمان ، مطمئناً دستگاه های بیشتری به آن اضافه می شوند و از ویژگی های هوشمندانه تری برخوردار هستند.

خانه هوشمند و اینترنت اشیاء

قبل از ادامه، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به IoT بیندازیم. “اینترنت اشیاء” اصطلاحی کلی است برای کلیه فناوری هایی که اتصال دستگاه به اینترنت را ممکن می سازند ، استفاده می شود. چنین سیستمهایی به جمع آوری داده ها بستگی دارد. سپس از این داده ها برای نظارت ، کنترل و انتقال اطلاعات به سایر دستگاه ها از طریق اینترنت استفاده می شود. این امکان را می دهد تا هر زمان که موقعیت های خاصی رخ می دهد، فعالیتهای خاص به طور خودکار فعال شوند. در یک مثال ساده ، یک کتری هوشمند را در نظر بگیرید. کتری را می توان طوری برنامه ریزی کرد که پس از رسیدن به دمای خاصی ، به طور خودکار خاموش شود. همچنین ممکن است در همین حالت یک اعلان برای کاربر ارسال کند.
حال همین مفهوم را در کل خانه هوشمند و تمام دستگاههای موجود اعمال کنید. این یک خانه هوشمند است که توسط IoT طراحی شده است. به جای اینکه به صورت دستی به سمت دستگاه بروید و اقدام کنید ، می توانید با فشار یک دکمه این اقدامات را انجام دهید. این روزها ، بیشتر دستگاه های اتوماسیون هوشمند به شما امکان می دهند تا آنها را از طریق یک برنامه یا حتی از طریق دستورات صوتی کنترل کنید.
حال تصور کنید اگر حتی نیازی به انجام چنین کارهایی نبودید. به عبارت دیگر، خانه هوشمند می داند چه موقع باید اقدامات خاصی انجام دهد و به طور خودکار آنها را انجام دهد. اینجاست که آینده اتوماسیون خانه و IoT نهفته است.

در اینجا چندین سناریوی ممکن وجود دارد که ممکن است در آینده شاهد آن باشیم:

روشنایی در خانه هوشمند

این روزها ، نورپردازی, کنترل روشنایی خانه ها برای اکثر افراد یک نوع سختی خاصی به همراه دارد. اما در هانه هوشمند می توان برنامه ریزی کرد که آنها را به صورت کنترل از راه دور روشن یا خاموش کرده و شدت آن را تغییر داد. با این وجود ، در آینده ، این امکان وجود دارد که یک قدم جلوتر برداشته شود. با فعال کردن IoT در خانه هوشمند، چراغها می توانند به اقدامات دیگری که انجام می دهید پاسخ دهند.
به عنوان مثال ، چراغ ها می توانند به سینمای خانگی شما پاسخ دهند. هر زمان که شروع به تماشای یک فیلم می کنید ، می توانند خاموش یا کم رنگ شوند. در ادامه بیشتر ، آنها حتی ممکن است نسبت به نوع فیلم واکنش نشان دهند. به عنوان مثال ، اگر چراغ احساس کند که در حال تماشای یک فیلم ترسناک هستید ، می توانند کاملاً خاموش شوند و فضای مناسب را به شما بدهند.

درها

در آینده ، درها نیز می توانند باهوش تر شوند. تصور کنید که فقط در هنگام ورود یا بستن ، آنها را باز کنید. این ممکن است از طریق یک دستگاه هوشمند یا تشخیص چهره امکان پذیر شود. این کار را می توان با گرفتن سایر قسمتهای خانه به موازات ورود خود ، به مرحله بعدی برد.
به عنوان مثال ، چراغها می توانند به محض ورود به درب روشن شوند. روش دیگر ، اگر شما در حال ترک هستید ، آنها می توانند خاموش شوند.

پنجره ها

پنجره ها در خانه هوشمند همچنین می توانند باهوش تر شوند. تصور کنید که هنگام غروب خورشید و نزدیک غروب خورشید ، کرکره ها را باز کنید. حتی ممکن است بتوانید هنگام بارش باران ، آنها را برنامه ریزی کنید تا به طور خودکار بسته شوند.

ترموستات

این روزها می توانید ترموستات خانه خود را از راه دور از طریق برنامه ها کنترل کنید. در آینده ، شما حتی ممکن است نیازی به انجام چنین کاری نداشته باشید. اگر به خانه خود نزدیک شوید ، ترموستات قادر خواهد بود تشخیص دهد. سپس دمای اتاق و دمای خارجی آن را بررسی می کند و یکی از موارد مناسب را برای شما تنظیم می کند. حتی ممکن است هنگام انجام اقدامات خاص تشخیص داده شود و مطابق با آن تنظیم شود مانند زمانی که حمام می کنید یا ورزش می کنید.

باغها

حتی باغ های شما با IoT می توانند در آینده باهوش تر شوند. شما قادر خواهید بود سنسورهای IoT را در باغ قرار دهید. اگر این سنسورها خشکی را در خاک تشخیص دهند ، می توانند سیستم آبیاری را تحریک کنند.

کارهای روزمره در خانه هوشمند

در حال حاضر امکان ارتباط بیشتر قسمت های خانه هوشمند با دستگاه های هوشمند وجود دارد. سوکت هوشمند وجود دارد که به طور خودکار دستگاه ها را روشن یا خاموش می کند. هشدارهای هوشمند می توانند هنگام بیدار شدن از موسیقی یا حتی خبر به شما موسیقی دهند. دستیاران صوتی حتی می توانند کل روالهایی را کنترل کنند که چراغ ها ، لوازم خانگی ، ترموستات ، آلارم و سایر دستگاه ها در آن کنترل شوند.

با پیشروی ، این در سراسر خانه هوشمند گسترش می یابد. روزمرگی را در نظر بگیرید. کرکره ها درست قبل از بیدار شدن باز می شوند. حتی قبل از بیدار شدن از خواب ، قهوه ساز شروع به آماده سازی فنجان صبح شما می کند. حمام آب گرم را برای دوش شما آماده می کند. همانطور که در حال صبحانه خوردن هستید، موسیقی شروع به پخش برخی از آهنگ های صبحگاهی می کند. تلویزیون شما نیز فعال خواهد شد و کانال خبری مورد نظر خود را به شما نشان می دهد. البته ترموستات با دمای راحت تنظیم می شود.