با اتصال فرودگاهها به فناوری ساختمان هوشمند و اینترنت اشیاء می تواند دریچه ای به دنیایی از امکانات در اختیار مسافرین و مدیران در فرودگاه ها باز شود. بسیار بیشتر از صرفاً بهبود بهره وری، اینترنت اشیاء باعث تغییر تجربه مسافرتی ، افزایش راندمان و ایجاد درآمد جدید می شود. این امر مستلزم همکاری بین ذینفعان است و فرودگاه ها باید با دقت استراتژی های اجرای را هدف بگیرند

IOT  به عنوان معمار فناوری ساختمان هوشمند و مزایای آن

ما سه کلاس اصلی از مزایای IoT را می بینیم و در انتخاب قابلیت IoT یا مجموعه ای از قابلیت های مناسب برای آنها، فرودگاه ها باید اهداف خود را برای اجرای IoT در نظر بگیرند. مزایای اینترنت اشیاء در سیستم مهندسی ساختمان هوشمند در دسته بندی های زیر قرار می گیرد.

  • بالا بردن بهره وری
  • تمایز استراتژیک
  • درآمد جدید

IoT در حال حاضر در فرودگاه ها به طرق مختلف مانند سیستم های اطلاعات مسافرتی، نظارت بر ترافیک مسافر ، سیستم های چمدان و مدیریت امکانات مجموعه استفاده می شود. بیشتر این استفاده ها بر افزایش کارایی متمرکز است. سایر موارد استفاده از IoT ، مانند تقویت سیستم امنیتی، می تواند هم بهره وری را بهبود بخشد (حفظ توان کاری با ماشین ها و کارکنان کمتر) و هم تمایز (خطوط کوتاه تر و سریع تر برای یک تجربه بهتر مسافرتی). طبق بررسی ما ، 76 درصد از افرادی که از آن ها سوال شده با استفاده از IoT اظهار داشتند كه از آن برای بهره وری بیشتر / بهینه سازی بهتراستفاده می كنند ، همچنین 58 درصد برای تجربه بهتر مشتری و فقط 35 درصد برای درآمد جدید از IOT  در ساختمان هوشمند فرودگاه استفاده می کنند.

چگونه هوشمند سازی برای ساختمان هوشمند فرودگاهها ارزش ایجاد می کند؟

فرودگاه ها می توانند از IoT برای بهبود کارآیی ، تمایز استراتژی خود و ایجاد درآمد جدید استفاده کنند. این مزایای IoT برای هر جنبه ای از عملیات فرودگاه قابل استفاده است. از آنجا که عملیات فرودگاه به طور معمول به دو طرف هوایی و زمینی تقسیم می شود ، ما بررسی خواهیم کرد که چگونه IoT می تواند هر دو مورد زیر را تحت تأثیر قرار دهد:

تجربه مسافرتی در فرودگاه

IoT را می توان در هر مرحله از سفر مسافر از محدوده ورود به محوطه تا … استفاده کرد. به عنوان مثال ، برنامه های یافتن به روش IoT می توانند در مرحله پارکینگ و ورود و مرحله ورود به سیستم مرتبط باشند.

تجربه عملیاتی فرودگاه

تقریباً مانند سفر مسافرتی ، عملیات در ساختمان هوشمند فرودگاه نیز می تواند از لحظه ورود هواپیما تا … مشاهده شود.

آینده فرودگاه ها

صرف نظر از فن آوری یا کاربردهای موجود در ساختمان هوشمند ، IoT می تواند بیشترین تأثیر را در فرودگاه ها داشته باشد وقتی این فناوری در مدل اصلی تجارت قرار بگیرد. به عنوان مثال ، IoT ممکن است مورد استفاده قرار گیرد تا یک تجربه یکپارچه را برای مسافران هوایی تسهیل کند: یک بستر واحد که می تواند برای حمل و نقل سفارش تاکس و محاسبه هزینه آن، اسناد مسافرتی را اداره کند و خدمات اضافی را نیز اراِه دهد ، می تواند تجارت کاملاً جدیدی را ایجاد کند . این رویکرد دقیقاً نوع مدل تجاری جدید مبتنی بر IoT است که می تواند آینده جدیدی را به فرودگاه ها تحویل دهد . سایر فرصت ها ممکن است شامل چک کردن بیومتریک مسافران ، خدمات متغیر یا قیمتها بر اساس زمان انتظار و فرآیندهای شبانه روزی جداگانه باشد. شرکت رایکا با در اختیار داشتن نمایندگی شرکت های بزرگ در امر هوشمندسازی ساختمان با بهره گیری از بهترین کارشناسان می تواند در این امرافراد متقاضی را راهنمایی کنند.