با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی، افراد علاقمند هستند که از این تکنولوژی در منازل و ساختمان های خود استفاده کنند. با توجه به تعدد مدل های گوناگون و نا آگاهی افراد از مدل مورد نیاز و سیستم مناسب برای مکان مورد نظرشان، قصد داریم در این مقاله به طور کامل مزایا و معایب و همچنین نحوه کار کلید و پریز هوشمند را بیان کنیم.

کلید و پریز هوشمند چیست؟

کلید و پریز هوشمند جایگزین تمامی کلید و پریز های قدیمی منازل و ساختمان ها می شوند. در نظر داشته باشید نکته مهم که توسط شرکت های معتبر انجام می شود این است که دقیقا برای سیم کشی از همان مسیر های سیم کشی کلید و پریز های قدیمی استفاده می شود و مسیر جدیدی نیاز ندارد. یعنی در وقاع از ساختار های که در خانه و ساختمان موجود است استفاده می شود.

کلید و پریز هوشمند کار معمول که روشن و خاموش کردن چراغ و روشنایی انجام می دهد ولی به افراد اختیار کنترل بیشتر روشنایی و ابزار های مختلف نصب شده را می دهد.

کنترل از راه دور این سیستم ها با نصب یک نرم افزار بر روی تلفن همراه هوشمند امکان پذیر است. این سیستم ها به شبکه وای فای موجود در محل اتصال پیدا می کند و در نتیجه می توان با تمامی ابزار های مختلف نظیر لب تاپ-موبایل-تبلت، این سیستم ها را کنترل کرد.

کلید و پریز هوشمند قادر به انجام چه کار هایی می باشد؟

این مدل کلید و پریز ها می توانند روشنایی را کنترل کنند. همچنین می تواند بسیاری از سخت افزار های موجود در خانه نظیر شوتینگ زباله، سقف ها و حتی حمام ها را کنترل کرد.

کاربرد های دیگر استفاده از کلید و پریز هوشمند:

.کنترل صوتی سیستم ها با استفاده از اسپیکر های هوشمند نظیر آمازون اکو

.کنترل از راه دور ابزار ها با تلفن هوشمند – دیگر نگرانی از بابت فراموشی خاموش کردن چراغ ها وجود ندارد.

.تنظیم زمان روشن و خاموش کردن روشنایی به صورت اتوماتیک در طول روز

.تنظیم روشنایی و … برای زمان های مختلف مانند زمان فیلم دیدن ، کتا خواندن، صرف شام و …

مزایای استفاده از پریز و کلید هوشمند

برای انتخاب بین محصولات مختلف در این زمینه ابیتدا باید با مزایای کلید و پریز هوشمند آشنا شد که در ادامه بیان می شود.

راحتی

پریز هوشمند

کمتر کسی می تواند در مورد راحتی این سیستم ها بحث و مخالفت کند. راحتی یعنی اینکه به را سادگی با تلفن همراه خود تمام سیستم های نصب شده را می توانید کنترل کنید. از خاموش و روشن کردن روشنایی با کنترل صوتی و یا تلفن همراه تا تنظیم روشنایی خودکار در هنگام عبور و مرور افراد. تایمر های تنظیم کننده می تواند روشنایی اتاق خواب شما را طوری تنظیم کند که با بیدار شدن شما از خواب کم کم چراغ ها روشن شوند. حتی میتوان  تنظیم کرد که در هنگام بیرون رفتن از خانه هر چراغی که روشن بود خاموش شود. همه اینها با حفظ سیستم روشن و خاموش دستی برای سایر افراد خانه و یا مهمان انجام خواهد شد. این ابزار واقعا راحتی را برای فضای خانه به ارمغان می آورند و اصلی ترین دلیل برای ارتقائ سیستم های قدیمی به جدید می باشد.

اما در ادامه اجازه بدهید مزایای کلید و پریز هوشمند را عمیق تر بررسی کنیم.

کنترل بیشتر

کلید و پریز هوشمند

زمانی که کلید و پریز هوشمند به بقیه تجهیزات لینک می شوند کنترل بیشتری در اختیار افراد قرار می گیرد. وجود سنسور ها و تجهیزات هوشمند می تواند محیط را برای فرد شخصی سازی کند.

در واقع:

تصور کنید سیستم گرمایش و سرمایش شما درست قبل از رسیدن شما به خانه محیط مطبوعی برای شما آماده کند. جالب تر این که تمام این عملیات می تواند کاملا اتومات انجام شود. تصور کنید که درست در لحظه ی ورود شما به منزل چراغ ها روشن شوند و دستیار صوتی شما شروع به پخش موسیقی مورد علاقه شما کند. این تکنولوژی ها کاملا قادر هستند که شخصی سازی شوند و دقیقا با سبک زندگی شما همگام شوند.

امنیت بیشتر

کلید و پریز هوشمنداز روشن و خاموش کردن روشنایی به صورت اتومات تا کنترل عبور و مرو افراد در خانه یا ساختمان هوشمند وقیت شما در سفر هستید. از باز و بسته شدن درب ها به صورت اتوماتیک تا سنسور های تشخیص حضور افراد و روشنایی اتوماتیک توسط این سنسور ها. همگی باعث افزایش امنیت محیط هوشمندسازی شده می شود. افراد می توانند با نصب حسگر های حرکتی، دوربین های مدار بسته امنیت ساختمان را افزایش بدهند. تکنولوژی های که به امنیت خانه هوشمند مربوط می شود به شدت در حال پیشرفت می باشد. وجود کلید و پریز هوشمند به افزایش امنیت در خانه هوشمند کمک می کند.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

با توجه به تحقیقات جهانی سیستم روشنایی 12 درصد از هزینه قبض های سالانه را شامل می شود. شاید به نظر عدد بزرگی نباشد اما با توجه به تحقیقات انجمن های مختلف اروپا و آمریکا در بحث خانه هوشمند، کلید و پریز هوشمند می تواند تا 60 درصد این هزینه ها را کاهش دهد. این کار توسط تایمر ها و حسگر ها انجام می شود. یعنی زمانیکه روشنایی نیاز نیست چراغ ها و … خاموش و فقط در صورت نیاز و حضور افراد به طور خودکار روشن می شوند. البته تماما به نحوه استفاده شما از انرژی ربط دارد ولی کلید هوشمند می تواند به خودی خود باعث کاهش این هزینه ها شود.