KNX یک استاندارد بین المللی کنترل ساختمان و خانه هوشمند ، است که یکپارچه سازی و برنامه نویسی طیف وسیعی از محصولات بسیاری از تولید کنندگان را با استفاده از یک ابزار نرم افزاری واحد امکان پذیر می کند.

KNX تنها استاندارد متن باز جهان برای کنترل و اتوماسیون خانه و ساختمان است و می تواند صرفه جویی در مصرف انرژی را حداکثر تا 60٪ ، کاهش دهد. این سیستم یک تکنولوژی کاملا سبز و پایدار است که می تواند در ساختمان های کوچک و بزرگ به طور یکسان اعمال شود.

استاندارد KNX به شرح زیر است:

  • استاندارد اروپایی CENELEC EN 50090 و CEN EN 13321-1
  • استاندارد بین المللی ISO / IEC 14543-3
  • استاندارد چینی GB / Z 20965
  • استاندارد ایالات متحده ANSI / ASHRAE 135

این استاندارد توسط بسیاری از تولید کنندگان بین المللی پذیرفته شده است که در کنار یکدیگر، مجموعه وسیعی از محصولات دارای مجوز KNX را برای طیف وسیعی از برنامه های کنترل ساختمان و خانه هوشمند ارائه می دهند. از جمله این خدمات می توان از روشنایی، HVAC، آلارم های امنیتی، سیستم های تصویری صوتی، لوازم خانگی، پرده هوشمند؛ کنترل خورشیدی و کنترل خودکار پنجره، مدیریت نمای ساختمان، مدیریت و کنترل انرژی در خانه هوشمند، اندازه گیری، برنامه های نظارت و کنترلی و … نام برد.

مزایای اصلی KNX  در سیستم خانه هوشمند عبارتند از:

  • این یک استاندارد بین المللی است و بنابراین قابل استفاده برای تمامی موقعیت های جغرافیایی است.
  • با صدور گواهینامه محصول ، KNX قابلیت همکاری را تضمین می کند.
  • KNX می تواند برای کلیه برنامه های کاربردی در کنترل خانه هوشمند و ساختمانها مورد استفاده قرار گیرد و برای استفاده در هر نوع ساختمانی مناسب می باشد.
  • KNX از چندین رسانه ارتباطی پشتیبانی می کند
  • KNX را می توان با سایر سیستم ها همگام سازی کرد
  • KNX از هر فن آوری سخت افزاری یا نرم افزاری مستقل است.

فناوری های گوناگون KNX در خانه هوشمند

با استفاده از مجموعه فناوری های، KNX Integrators ، KNX Specifiers و  KNX Developersمی توان با گرد هم آوردن انواع مختلفی از مجموعه های قابل تعامل وقابل برنامه ریزی، راه حلهای کنترلی به وجود آورد. از آنجا که محصولات همه “به یک زبان واحد” صحبت می کنند و می توانند با هم در یک شبکه کار کنند ، این امر باعث کابل کشی کمتر و عملکرد بالاتر می شود.

از آنجا که  استاندارد KNX چنین تنوع برنامه هایی را با استفاده از یک استاندارد در خانه هوشمند پوشش می دهد ، این بدین معنی است که شبکه کابل کشی می تواند بسیار ساده تر باشد.

پروتکل KNX از دید کاربران به عنوان یک راه حل مناسب برای کنترل خانه هوشمند یا ساختمان یاد می شود. این پروتکل پشتیبانی بسیار به روزی دارد و نگرانی از بابت منسوخ شدن آن وجود ندارد. این تضمین از جانب KNX  تایید شده است زیرا در دنیا برای تمامی محیط ها مانند خانه هوشمند، فرودگاه و .. نیروی تخصصی در حال آموزش مستمر می باشند. برای توسعه دهندگان، کنترل سیستم ها بخش مهمی از ساختمان و یا خانه هوشمند می باشد. این پروتکل روشی بسیار مقرون به صرفه برای صرفه جویی در مصرف انرژی و فراهم آوردن ارزش افزوده برای خانه هوشمند و یا ساختمان و تجربه ای پیشرفته برای کاربران ساختمان است.

از نظر حفظ انرژی ، استفاده مؤثر از منابع انرژی محدود جهان از اهمیت حیاتی برخوردار است. سیستم کنترل روشی بسیار مقرون به صرفه برای اطمینان از صرفه جویی در مصرف انرژی است. به عنوان مثال ، یک سیستم کنترل روشنایی KNX می تواند به سادگی تنظیم شود که فقط در صورت حضور کسی در اتاق ، چراغ ها را روشن کند و می تواند در صورت وجود نور محیط، سطح نور طبیعی روز را برای کم نور یا خاموش کردن چراغ ها کنترل کند.