امروزه تکنولوژی هر روزه در حال پیشرفت می باشد و در تمامی ابعاد زندگی انسان قدم گذاشته است. یکی از این ابعاد محیط شخصی زندگی افراد می باشد. امروزه برای آسایش و امنیت افراد در محیط خانه فناوری های جدیدی ثبت و اختراع شده است. این فناوری به راحتی در دسترس افراد قرار می گیرد. یکی از این فناوری ها کلید و پریز هوشمند می باشد که برای راحتی و امنیت و کنترل هرچه بیشتر فضای خانه توسعه و طراحی شده است. در ادامه این تجهیزات را به طور کلی معرفی می کنیم:

کلید هوشمند

کلید هوشمند در فضای خانه برای فعالیت مختلف طراحی و نصب می شود. به طور کلی به کلید هایی هوشمند می گویند که می تواند موارد زیر را در داخل خانه و یا توسط دیوایس های مختلف در خارج از خانه نیز کنترل شود.

الف) کنترل روشنایی

یکی از مواردی که کلید هوشمند باید انجام دهد کنترل روشنایی در داخل خانه و یا توسط ابزار های مختلف در خارج از خانه می باشد. به طوری که کاملا قابل شخصی سازی باشد و فرد کارکرد هر کلید را به طور مشخص تعریف کند.

ب)کنترل گرمایش و سرمایش

این دستگاه باید بتواند که بر اساس قابلیت موجود در آن دمای محیط را کنرتل کند. این امکان هم در داخل خانه و هم خارج از محیط در دسترس باشد به طوری که کاربر یا به صورت اتوماتیک و یا به صورت دستی دمای محیط را مطابق میل و خواسته شخصی تنظیم کند.

ج)کنترل پرده های برقی

این ابزار ها قادر است که برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.یکی از مهمترین این کاربرد ها منترل پرده ها می باشد. کلید هوشمند باید توانایی کنترل پرده هی هوشمند را داشته باشد.

د) پذیرش سناریو در کلید و پریز هوشمند

این ابزار ها برای کارکرد های مختلف در هر محیطی باید قابلیت پذیرش سناریو های مختلف را داشته باشد و بنا بر سلیقه شخصی افراد قابل برنامه ریزی و کنترل باشند و در محیط خارج از خانه نیز در دسترس باشند.

پریز هوشمند

این گجت به مانند کلید ذاتا هوشمند نیست بلکه می توان پریز های معمول را به سیستم کلید و پریز هوشمند وارد کرد. در این روش می توان با سیم کشی خاص پریز های معمول را به شبکه هوشمند و دیتابیس محیط وارد کرد. در نتیجه هر دستگاهی را که به این پریز ها متصل می کنیم را می توان به طور هوشمند کنترل کرد. برای مثال فرض کنید یک چراغ خواب را به پریز که هوشمند سازی شده اتصال می دهیم، به این طریق می توانیم با کلید هوشمند آن پریز و در نتیجه آن چراغ خواب را کنترل کنیم. امروزه کلید و پریز هوشمند در ارتباط با یکدیگر می توانند آرامش و آسایش را برای افراد به ارمغان بیاورند.

 

شرکت مهندسین مشاور هوشمند سازان رایکا قدیمی ترین نماینده دو شرکت معتبر MDT و ENERTEX، با بهره گیری از تجربه مهندسین خود و تکنولوژی برتر اقدام به هوشمند سازی محیط با استفاده از کلید و پریز هوشمند و با توجه به سلیقه مشتری می نمایند.