بدون هیچ شک و تردیدی ما در عصر طلایی تکنولوژی زندگی می کنیم.در طول چند دهه اخیر بشر برای ارتباط به جای استفاده از تلفن های بزرگ کابلی از تلفن های کوچک جیبی استفاده می کند که قادر هستند ده ها کنترل و وظیفه را انجام دهند.هدف از این مثال این است که تکنولوژی به شدت رو به رشد است و تمامی ابعاد زندگی شخصی ما را در برگرفته است. خانه هوشمند امروزه بخاطر مزایای بیشماری که دارد مورد توجه افراد قرار گرفته است

مزایای خانه هوشمند

شاید در ابتدا به نظر برسد که هوشمند سازی خانه و یا به اصطلاح خانه هوشمند صرفا برای پیشروی با فناوری روز دنیا و یا روشی جهت خودنمایی باشد، ولی بدون شک و بی تردید مزایای شگفت انگیزی در اتوماسیون خانگی وجود دارد که در زیر به اصلی ترین آن ها اشاره می کنیم.

1)  کنترل و مدیریت تمامی ابزارها از یک نقطه

راحتی یک از مزایای اصلی سیستم خانه هوشمند می باشد. یکی از بزرگترین و بهترین خاصیت هوشمندسازی این است که فرد قادر است کنترل و مدیریت کلیه ابزار های هوشمند منزل خود را از یک نقطه و صفحه مانند صفحه موبایل داشته باشد. به طور تئوری تنها لازم است که فرد استفاده از نرم افزار مدیریت را یاد بگیرد و بعد از آن در لحظه می تواند چندین عملیات کنترلی و سناریو را از طریق موبایل خود کنترل کنند. مانند سیستم روشنایی ، کنترل پرده ها و تنظیم دمای اتاق و … . تمام سناریو ها به در خواست فرد توسط مهندسین مشاور قابل برنامه ریزی می باشد.

2) افزایش امنیت خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی

هنگامی که ویژگی های امنیتی و نظارتی را در شبکه خانه هوشمند خود وارد می کنید، امنیت خانه شما می تواند به سرعت افزایش یابد. در اینجا گزینه های مختلفی وجود دارد به عنوان مثال سیستم اتوماسیون خانگی می تواند دوربین های مداربسته، قفل درب های اتوماتیک و سایر اقدامات امنیتی موجود را در سرتاسر خانه به یکدیگر متصل کند تا افراد بتوانند تنها با تلفن همراه خود قبل از ترک منزل یا خواب تمامی آن ها را چک کنند و مدیریت کنند. همچنین می توانید امنیت منزل خود را به صورت آنلاین از راه دور بررسی کنند.

3) کنترل از راه دور سیستم های هوشمند خانه

به کمک سیستم هوشمند در خانه هوشمند به راحتی می تواند تمامی ابزار ها و المان های تعریف شده در منزل و یا محیط اداری خود را کنترل کنید . به عنوان مثال می توانید به دوربین های امنیت، وضعیت عبور و مرور و سیستم روشنایی و … دسترسی و مدیریت داشته باشید.

4) کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان مصرف آن

استفاده از تجهیزات هوشمند در محیط می توانند به شدت در مصرف انرژی صرفه جویی کند. به عنوان مثال می توان با سیستم کنترل دمای هوشمند، دمای محیط را به صورت اتومات تغییر داد تا در صورت عدم نیاز انرژی هدر نرود و یا با سیستم روشنایی اتومات می توان در مصرف برق به شدت صرفه جویی کرد.

نتیجه گیری

در بالا تنها به چند مورد از مزایای خانه هوشمند اشاره شد. اما سوالی که ممکن است ذهن افراد را درگیر کند این است که آیا می توان خانه معمولی را به خانه هوشمند تبدیل کرد؟ جواب به راحتی بله است، با مشاوره با مهندسین خبره و با تجربه می توان با اندکی تغییر در سیم کشی منازل قدیمی و معمولی تمامی دیوایس ها را به سیستم هوشمند منتقل کرد و به راحتی از مزایای ذکر شده در بالا استفاده کرد .