سیستم خانه هوشمند

سیستم خانه هوشمند یک قدم به سوی آنچه که «اینترنت اشیاء» نامیده می شود، می باشد که هر کدام یک آدرس IP اختصاصی دارند و می توانیم از راه دور دسترسی و کنترل و نظارت روی آنها داشته باشیم. اتوماسیون خانگی به شما امکان کنترل سیستم خانه تان را از یک دستگاه تلفن همراه در هر نقطه از جهان می دهد. اگر بخواهیم به اتوماسیون خانگی دقیق تر نگاه کنیم در واقع: خانه هایی هستند که تقریبا همه چیز در آنها اعم ازروشنایی ها، لوازم خانگی،سیستم های گرمایشی و خنک کننده،سیستم های امنیتی و... به یک شبکه کنترل از راه دور متصل می شود.

هوشمند سازی خانه

تکنولوژی خانه هوشمند در گذشته به عنوان علم غیرقابل دسترس شناخته میشد. به عنوان مثال باز شدن درب ها در هنگام ورود به صورت اتوماتیک. روشن شدن چراغ ها به صورت خودکار، تهویه هوای اتوماتیک ، روشن شدن تلوزیون و پخش برنامه مورد نظر شما به صورت خودکار در زمان شروع برنامه، سیستم پاسخگویی هوشمند یخچال و... . این موارد در گذشته غیر قابل دسترس بودند، اما امروزه قابل دسترس می باشند. بحث سیستم هوشمند سازی خانه به این صورت است که چندین تجهیز و ابزار در لینک شدن با یکدیگر، مجموعه کارهای هوشمندی انجام می دهند که می توانند تجربه یک زندگی راحت را برای افراد به ارمغان بیاورد.

طراحی سیستم اتوماسیون خانگی

یک سیستم اتوماسیون خانگی در یک خانه هوشمند طراحی شده تا ابزارها و دستگاه ها در محیط با کمترین میزان دخالت انسانی به طور هماهنگ با یکدیگر  به امور بپردازند. تجهیزات به کار گرفته شده در محیط خانه در هماهنگی با یکدیگر برای هر خانه ای شخصی سازی می شوند و در حالت های مختلف و با توجه به نیاز مشتری تهیه و تنظیم می شوند. سیستم اتوماسیون ها به طور کلی شامل موارد زیر می باشند:

امنیت هدف اصلی ایجاد خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند، سیستم هایی کنترلی, برای ورود و خروج افراد وجود دارد که بر مبنای حس گرهای اثر انگشت و یا با تکنیک های بیومتریک کار می کنند. این حسگر ها با کمک خصوصیات فیزیکی و رفتاری افراد؛ مانند صدا، امضا، حالت عنبیه چشم، اسکن چهره و... . دوربین های مداربسته و سیستم های دزدگیر که با دقت بالا و قابلیت کنترل از راه دور، مدیریت می شوند. از دیگر ابزارهای ایجاد امنیت در خانه هستند. همچنین حسگرهای تشخیص آتش سوزی, نشت آب, سرقت و کنترل کننده های وضعیت درب و پنجره ها و وسایل برقی و گاز نیز از دیگر تامین کنندگان امنیت در خانه هوشمند هستند.

سیستم های هوشمند روشنایی

تامین نور و منابع روشنایی در خانه های هوشمند, به دو طریق زیر صورت می گیرد:

الف - با کمک کنترل پرده، کرکره، شیشه ها و پنجره ها، به صورت هوشمند. به طور مثال، می توان با کمک پرده های الکترونیکی و تنظیم آنها، در ساعاتی خاص، نور اتاق ها را کنترل کرد.

ب - با استفاده از کنترل تک تک یا گروهی چراغ های موجود در ساختمان می توان روشنایی را کنترل کرد؛ به طور مثال می توان چراغ های بخش هایی از خانه، مثل ورودی خانه و پذیرایی را به گونه ای تنظیم کرد که به محض حضور میهمان، روشن شوند. بدین ترتیب، می توان با کمک ابزارهای هوشمند و کنترلی موجود در خانه هوشمند و با در نظر گرفتن نور طبیعی، روشنایی اتاقها را براساس نوع کاربری - اتاق مطالعه ، اتاق خواب، پذیرایی، ناهارخوری - تنظیم کرد و یا وسایل روشنایی را طوری تنظیم کرد که با خارج شدن افراد از اتاق، خاموش شوند. همچنین می توان در ساختمان های اداری، چراغ هایی را جهت راهنمایی افراد در شرایط اضطراری و وقوع حریق، پیش بینی کرد.

سیستم هوشمند کنترل انرژی

این سیستم در خانه هوشمند وظیفه کنترل دمای محیط را بر عهده دارد. این سیستم با توجه به حضور افراد و دما و فشار محیط اقدام به تنظیم دمای محیط می کند و در نتیجه در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی می شود. می توان از سیستم در اتاق های مختلف به طور مستقل استفاده کرد.

سرگرمی-صوتی-تصویری

سیستم های سرگرمی مختلف در خانه هوشمند در اطراف خانه می توانند در ارتباط با یکدیگر در زمان نیاز بهترین شرایط ممکن را برای افراد فراهم کنند. برای مثال می توان با تلویزیون هوشمند و موبایل و شبکه وایرلس اقدام به پخش موسیقی دلخواه خود کرد. همچنین می توان آرشیوی از علاقه مندی های موسیقی خود را انتخاب کنید تا درست در زمان حضور شما به طور اتوماتیک اقدام به پخش کند.

سیستم آبیاری و فضای سبز

در خانه هوشمند می توان سیستم های آبیاری و آب نماها را با کمک صفحه کنترل به گونه ای تنظیم کرد که به طور خودکار و طبق برنامه ریزی، فعال شوند. این تنظیمات می تواند به صورت دستی تنظیم شود و یا از اطلاعات محلی و آب و هوای محلی کمک گرفت.

مزایای هوشمند سازی خانه

علاوه بر راحتی و امنیت بیشتر، سیستم هوشمند می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و از بسیاری از هزینه های غیر ضروری بکاهد همچنین مزیت دیگر تجهیز خانه به سیستم خانه هوشمند امکان کنترل از راه دور این سیستم ها می باشد. در این حالت افراد می توانند به صورت لحظه ای از شرایط خود خود مطلع باشند و در صورت بروز مشکل اقدام کنند.

بیشتر بخوانید

Call Now Buttonتماس مستقیم

This site is protected by wp-copyrightpro.com